Aktualności

Renata Augustyn
Platforma edukacyjna Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
Napisane przez: Renata Augustyn ( wtorek, 4 wrzesień 2018, 13:27 )
 

Szkolenia na platformie edukacyjnej stanowią uzupełnienie kursów, które odbywają się stacjonarnie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie i są skierowane do dwóch grup odbiorców:

1.    użytkowników biblioteki (seniorów),

2.    bibliotekarzy.

Celem udostępnienia e-kursów jest zachęcanie do samokształcenia i utrwalania nabytej wiedzy. Platforma umożliwia zapoznanie się z materiałami dodatkowymi, które z powodu ograniczonego czasu nie zostały przekazane na zajęciach stacjonarnych, a także wsparcie i wymianę doświadczeń on-line z innymi kursantami oraz prowadzącymi szkolenia.

Aby uzyskać dostęp do materiałów należy najpierw się zalogować, a następnie wprowadzić hasło podane przez osobę prowadzącą kurs.
 

Dostępne kursy

Kultura i obyczaje Dalekiego Wschodu - kurs przeznaczony jest dla osób zainteresowanych zapoznaniem się z obyczajami i charakterystycznymi elementami regionu Azji Wschodniej oraz Azji Centralnej. Kurs składa się z 5 modułów, z których każdy obejmuje 2 pokrewne sobie zagadnienia. Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się m.in. o roli konfucjanizmu w kształtowaniu społeczeństw Dalekiego Wschodu, skomplikowanych stosunkach międzynarodowych Półwyspu Koreańskiego, a także szeroko pojętej kulturze oraz turystyce regionu Azji Wschodniej i Centralnej.

Adresat: osoby zainteresowane kulturą i obyczajami Dalekiego Wschodu, seniorzy

Cel: zapoznanie się z podstawowymi zasadami funkcjonowania oraz problemami państw Azji Wschodniej i Centralnej

Obsługa Zooma – kurs ten jest poradnikiem korzystania z aplikacji Zoom. Kursanci dowiedzą się jak działa platforma oraz znajdą pomocne wskazówki dotyczące obsługi programu.

Adresat: seniorzy, osoby chcące pogłębić swoją wiedzę na temat korzystania z aplikacji Zoom.
Cele: nabycie umiejętności pracy w aplikacji Zoom.


Komunikacja i konflikt - kurs przeznaczony jest dla osób, które są zainteresowane tematyką związaną z komunikacją międzyludzką. Jego celem jest zaprezentowanie zagadnień związanych z komunikacją interpersonalną oraz teorią konfliktu. Kurs składa się z 10 modułów. Początkowe moduły służyć będą zapoznaniu się z podstawowymi procesami związanymi z komunikacją międzyludzką, m.in.: komunikacją werbalną oraz niewerbalną, aktywnym słuchaniem, itd. Moduły dotyczące procesów wewnętrznych oraz procesów społecznych stanowią wprowadzenie do teorii konfliktu, a następnie wyjaśnione zostaną źródła, rodzaje oraz skutki konfliktów. Ostatnim z poruszanych tematów będzie komunikacja w internecie.

Adresat: osoby zainteresowane komunikacją interpersonalną i teorią konfliktu, seniorzy

Cel: zapoznanie się z podstawami komunikacji interpersonalnej i rozwój kompetencji w zakresie komunikowania się


Obsługa komputera i internetu – poziom podstawowy – kurs przeznaczony jest dla osób rozpoczynających pracę z  komputerem. W  trakcie zajęć kursanci poznają części składowe komputera, nauczą się posługiwania myszką i  klawiaturą, zapoznają się z  podstawowymi programami komputerowymi. Ponadto dowiedzą się jak korzystać z  internetu oraz będą mieli okazję założyć własne konto poczty elektronicznej na serwisie Gmail.

Adresat:  seniorzy, osoby rozpoczynające pracę z komputerem.

Cele:  nabycie umiejętności posługiwania się komputerem i zasobami internetowymi.


Czytnik książek elektronicznych Pocketbook – kurs przeznaczony jest dla osób, które uczestniczyły w stacjonarnym szkoleniu "Czytnik książek elektronicznych Pockotbook" i zawiera materiały prezentowane w czasie zajęć. 

Adresat: seniorzy oraz osoby zainteresowane korzystaniem z czytnika książek elektronicznych Pocketbook
Cele: utrwalenie umiejętności sprawnej obsługi e-czytnika.


Obsługa smartfona z systemem Android – kurs pokazuje jakie możliwości ma smartfon. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się jak przesyłać pliki multimedialne, korzystać z przeglądarki mobilnej, w jaki sposób instalować aplikacje przez sklep Play oraz zapoznają się z Dyskiem Google. 

Adresat: seniorzy oraz osoby zainteresowane możliwościami smartfonów
Cele: nabycie umiejętności w sprawnej obsłudze smartfona.

Obsługa internetu – poziom średnio zaawansowany  kurs pokazuje zaawansowane opcje wyszukiwarki Google. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się jak tworzyć własne prezentacje multimedialne oraz poznają podstawowe zasady obsługi komunikatora internetowego Skype.

Adresat: seniorzy, osoby chcące pogłębić swoją wiedzę na temat korzystania z internetu.
Cele: nabycie umiejętności pracy w przeglądarce Chrome.

Komunikatory internetowe – kurs pokazuje w jaki sposób obsługiwać komunikatory internetowe Skype i GG. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się jak swobodnie korzystać z programów, wysyłać i odbierać wiadomości. 

Adresat: seniorzy, osoby chcące nauczyć się obsługi Skype i Gadu- Gadu
Cele: nabycie umiejętności pracy w programie Skype i Gadu- Gadu


Blog – Twoja historia  kurs pokazuje jak korzystać z platformy Wordpress. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się w jaki sposób założyć konto oraz bloga, jak dodawać wpisy, modyfikować je oraz udostępniać. Pokazane także będą inne ustawienia do modyfikowania bloga. 

Adresat: seniorzy oraz osoby zainteresowane pisaniem bloga.
Cele: nabycie umiejętności w prowadzeniu bloga na platformie Wordpress.

Obróbka graficzna zdjęć – kurs pokazuje w jaki sposób dokonywać obróbki zdjęć. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się jak poruszać się po darmowych narzędziach obróbki zdjęć oraz z jakich bezpłatnych banków fotografii można korzystać.

Adresat: seniorzy oraz osoby zainteresowane obróbką zdjęć.
Cele: nabycie umiejętności w obrabianiu plików graficznych.

Facebook – kurs pokazuje w jaki sposób korzystać z Facebooka. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się jak poruszać się po Facebooku oraz jak korzystać z jego najważniejszych opcji.

Adresat: seniorzy oraz osoby zainteresowane posiadaniem konta na Facebooku.
Cele: nabycie umiejętności korzystania z Facebooka.


Na wakacje przez internet – kurs pokazuje narzędzia internetowe (strony, serwisy) służące do planowania podróży.

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane wyszukiwaniem tras przez internet.
Cele: nabycie umiejętności wyszukiwania trasy i atrakcji w internecie.


Telewizja w internecie – kurs pokazuje jak połączyć internet z telewizją. Na zajęciach kursanci dowiedzą się w jaki sposób znaleźć aktualny program telewizyjny, a także obejrzeć ulubiony serial bądź film za pomocą Internetu.

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane telewizją w internecie.
Cele: nabycie wiedzy o witrynach z serialami i filmami w internecie.

Kurs przewidziany jest dla osób zainteresowanych tematyką kultury dostępną w Internecie. Celem kursu jest  przekazanie niezbędnych umiejętności oraz wskazanie zasad wyszukiwania stron związanych zarówno z kanałami recenzenckimi i popularnonaukowymi w serwisie YouTube, czasopismami, a także rezerwacją biletów w kinach studyjnych, które ze względu na swój kameralny charakter i niepowtarzalny klimat przeżywają renesans. Dwa moduły poświęcone będą największym muzeom w Krakowie ze szczególnym uwzględnieniem ich oferty. Uczestnicy kursu zapoznają się także z ofertą telewizji internetowych oraz poznają sposoby korzystania z nich

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane wyszukiwaniem treści związanych z kulturą.
Cele: przekazanie wiedzy o obsłudze stron internetowych związanych z kulturą i rozrywką oraz swobodne z nich korzystanie. 

Szkolenie COVID-19 – kurs pozwala zapoznać się z informacjami nt. używania środków ochrony indywidualnej.

Adresat – wszyscy pracownicy biblioteki.

Cele – nabycie wiedzy z zakresu używania środków ochrony indywidualnej.


Szkolenie Ochrona danych osobowych – kurs pozwala zapoznać się z najnowszymi przepisami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych zgodnie z rozporządzeniem RODO.

Adresat – wszyscy pracownicy biblioteki.

Cele – nabycie wiedzy z zakresu przetwarzania danych osobowych.