Aktualności

Renata Augustyn
Platforma edukacyjna Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
Napisane przez: Renata Augustyn ( wtorek, 4 wrzesień 2018, 13:27 )
 

Szkolenia na platformie edukacyjnej stanowią uzupełnienie kursów, które odbywają się stacjonarnie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie i są skierowane do dwóch grup odbiorców:

1.    użytkowników biblioteki (seniorów),

2.    bibliotekarzy.

Celem udostępnienia e-kursów jest zachęcanie do samokształcenia i utrwalania nabytej wiedzy. Platforma umożliwia zapoznanie się z materiałami dodatkowymi, które z powodu ograniczonego czasu nie zostały przekazane na zajęciach stacjonarnych, a także wsparcie i wymianę doświadczeń on-line z innymi kursantami oraz prowadzącymi szkolenia.

Aby uzyskać dostęp do materiałów należy najpierw się zalogować, a następnie wprowadzić hasło podane przez osobę prowadzącą kurs.
 

Dostępne kursy

Czytnik książek elektronicznych Pocketbook – kurs przeznaczony jest dla osób, które uczestniczyły w stacjonarnym szkoleniu "Czytnik książek elektronicznych Pockotbook" i zawiera materiały prezentowane w czasie zajęć. 

Adresat: seniorzy oraz osoby zainteresowane korzystaniem z czytnika książek elektronicznych Pocketbook
Cele: utrwalenie umiejętności sprawnej obsługi e-czytnika.


Obsługa smartfona z systemem Android – kurs pokazuje jakie możliwości ma smartfon. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się jak przesyłać pliki multimedialne, korzystać z przeglądarki mobilnej, w jaki sposób instalować aplikacje przez sklep Play oraz zapoznają się z Dyskiem Google. 

Adresat: seniorzy oraz osoby zainteresowane możliwościami smartfonów
Cele: nabycie umiejętności w sprawnej obsłudze smartfona.

Obsługa internetu – poziom średnio zaawansowany  kurs pokazuje zaawansowane opcje wyszukiwarki Google. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się jak tworzyć własne prezentacje multimedialne oraz poznają podstawowe zasady obsługi komunikatora internetowego Skype.

Adresat: seniorzy, osoby chcące pogłębić swoją wiedzę na temat korzystania z internetu.
Cele: nabycie umiejętności pracy w przeglądarce Chrome.

Komunikatory internetowe – kurs pokazuje w jaki sposób obsługiwać komunikatory internetowe Skype i GG. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się jak swobodnie korzystać z programów, wysyłać i odbierać wiadomości. 

Adresat: seniorzy, osoby chcące nauczyć się obsługi Skype i Gadu- Gadu
Cele: nabycie umiejętności pracy w programie Skype i Gadu- Gadu


Blog – Twoja historia  kurs pokazuje jak korzystać z platformy Wordpress. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się w jaki sposób założyć konto oraz bloga, jak dodawać wpisy, modyfikować je oraz udostępniać. Pokazane także będą inne ustawienia do modyfikowania bloga. 

Adresat: seniorzy oraz osoby zainteresowane pisaniem bloga.
Cele: nabycie umiejętności w prowadzeniu bloga na platformie Wordpress.

Obróbka graficzna zdjęć – kurs pokazuje w jaki sposób dokonywać obróbki zdjęć. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się jak poruszać się po darmowych narzędziach obróbki zdjęć oraz z jakich bezpłatnych banków fotografii można korzystać.

Adresat: seniorzy oraz osoby zainteresowane obróbką zdjęć.
Cele: nabycie umiejętności w obrabianiu plików graficznych.

Facebook – kurs pokazuje w jaki sposób korzystać z Facebooka. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się jak poruszać się po Facebooku oraz jak korzystać z jego najważniejszych opcji.

Adresat: seniorzy oraz osoby zainteresowane posiadaniem konta na Facebooku.
Cele: nabycie umiejętności korzystania z Facebooka.


PhotoScape – kurs pokazuje w jaki sposób dokonywać edycji zdjęć w programie PhotoScape. Na zajęciach kursanci dowiedzą się jak zrobić prostą korektę zdjęć przed ich wydrukowaniem lub wywołaniem.

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane edycją zdjęć oraz programem PhotoScape.
Cele: nabycie umiejętności w sprawnej obsłudze programu PhotoScape.

Picasa – kurs pokazuje w jaki sposób obsługiwać program Picasa. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się jak porządkować i edytować zdjęcia oraz jak je przesyłać i udostępniać w usłudze Picasa Web Albums.

Adresat: seniorzy oraz osoby zainteresowane programem Picasa.
Cele: nabycie umiejętności w obsłudze programu Picasa.

Word – edycja tekstów – kurs pokazuje w jaki sposób sprawnie obsługiwać program Microsoft Word. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się jak efektownie i efektywnie tworzyć i edytować dokumenty tekstowe, a także utrwalą swą dotychczasową wiedzę.

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane tworzeniem i edytowaniem dokumentów tekstowych.
Cele:nabycie umiejętności pracy w programie Microsoft Word.

Excel – Planuj swój domowy budżet  kurs pokazuje w jaki sposób szybko i łatwo zaplanować swoje wydatki. W trakcie zajęć kursanci dowiedzą się jak obsługiwać program Microsoft Excel oraz jak wykorzystać go do różnych prac organizacyjnych.

Adresat: seniorzy, osoby, które chcą zdobyć umiejętność prowadzenia domowego budżetu przy wykorzystaniu podstawowych funkcji programu MS Office Excel.
Cele: nabycie umiejętności pracy w programie MS Office Excel.

Power Point – tworzenie prezentacji  kurs pokazuje jak obsługiwać program Microsoft Power Point 2010 służący do tworzenia prezentacji multimedialnych. Na zajęciach kursanci dowiedzą się jak swobodnie poruszać się po programie, tworzyć prezencje multimedialne oraz wzbogacać je o zdjęcia czy dźwięki.

Adresat: osoby zainteresowane tworzeniem prezentacji multimedialnych.
Cele: nabycie umiejętności pracy w programie Power Point.


Tworzenie prezentacji multimedialnych – kurs pokazuje w jaki sposób pracować w programie Prezi. Na zajęciach kursanci dowiedzą się jak korzystać z funkcji programu, jak umieszczać w nim tekst i grafikę oraz jak utworzyć tzw. ścieżkę.

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane tworzeniem prezentacji multimedialnych.
Cele: nabycie umiejętności pracy w programie Prezi.

Gmail – kurs pokazuje w jaki sposób użytkować pocztę elektroniczną Gmail. Na zajęciach kursanci dowiedzą się jak wysyłać i odbierać pocztę oraz jak dodawać załączniki.

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy na temat poczty elektronicznej.
Cele: nabycie umiejętności pracy z pocztą elektroniczną Gmail.

Na wakacje przez internet – kurs pokazuje narzędzia internetowe (strony, serwisy) służące do planowania podróży.

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane wyszukiwaniem tras przez internet.
Cele: nabycie umiejętności wyszukiwania trasy i atrakcji w internecie.


Zabawny trening pamięci dla seniorów – kurs pokazuje jak w portalu gry.pl znaleźć ciekawe gry i łamigłówki. Na zajęciach kursanci zapoznają się z odpowiednio dobranymi grami i łamigłówkami. 

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane łamigłówkami i ćwiczeniem pamięci.
Cele: ćwiczenie umiejętności koncentracji, spostrzegawczości i pamięci.

Telewizja w internecie – kurs pokazuje jak połączyć internet z telewizją. Na zajęciach kursanci dowiedzą się w jaki sposób znaleźć aktualny program telewizyjny, a także obejrzeć ulubiony serial bądź film za pomocą Internetu.

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane telewizją w internecie.
Cele: nabycie wiedzy o witrynach z serialami i filmami w internecie.

Kurs przewidziany jest dla osób zainteresowanych tematyką kultury dostępną w Internecie. Celem kursu jest  przekazanie niezbędnych umiejętności oraz wskazanie zasad wyszukiwania stron związanych zarówno z kanałami recenzenckimi i popularnonaukowymi w serwisie YouTube, czasopismami, a także rezerwacją biletów w kinach studyjnych, które ze względu na swój kameralny charakter i niepowtarzalny klimat przeżywają renesans. Dwa moduły poświęcone będą największym muzeom w Krakowie ze szczególnym uwzględnieniem ich oferty. Uczestnicy kursu zapoznają się także z ofertą telewizji internetowych oraz poznają sposoby korzystania z nich

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane wyszukiwaniem treści związanych z kulturą.
Cele: przekazanie wiedzy o obsłudze stron internetowych związanych z kulturą i rozrywką oraz swobodne z nich korzystanie. 

E-administracja – formalności i zakupy kurs pokazuje nietypowe możliwości internetu. Na zajęciach kursanci dowiedzą się w jaki sposób załatwić formalności administracyjne czy zrobić zakupy online.

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane administracją on-line i zakupami w sieci.
Cele: nabycie umiejętności i wiedzy o formalnościach i zakupach w internecie.

Rozwijam swoją pasję – kurs pokazuje jak i gdzie wyszukiwać przydatne informacje w interenecie. Na zajęciach kursanci dowiedzą się jak poruszać się po portalach z ciekawostkami oraz jak wyszukiwać przydatne informacje w Internecie.

Adresat: seniorzy, osoby szukające ciekawostek w internecie.
Cel: poznanie wybranych stron internetowych, na których można czytać ciekawe artykuły, oglądać filmy, szukać porad i wskazówek z różnych dziedzin.

Galeria fotografii usługi Windows Live – kurs pokazuje w jaki sposób poruszać się po programie Windows Live. Na zajęciach kursanci dowiedzą się jak zrobić obróbkę i edycję zdjęć w tym programie.

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane edycją w programie Windows Live.
Cele: nabycie umiejętności pracy w programie Windows Live.

WIndows Live Movie Maker – kurs pokazuje w jaki sposób poruszać się po programie Windows Live Movie Maker. Na zajęciach kursanci dowiedzą się w jaki sposób zainstalować program, importować zdjęcia i muzykę oraz jak stworzyć i edytować film wykonany ze zdjęć.

Adresat: seniorzy, osoby zainteresowane tworzeniem domowych filmów.
Cele: nabycie umiejętności pracy w programie Windows Live Movie Maker.

Szkolenie Ochrona danych osobowych – kurs pozwala zapoznać się z najnowszymi przepisami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych zgodnie z rozporządzeniem RODO.

Adresat – wszyscy pracownicy biblioteki.

Cele – nabycie wiedzy z zakresu przetwarzania danych osobowych.